GSM relé – dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu

Červenec 14, 2017

Spínání / zapínání elektrických zařízení na dálku prozvoněním po GSM síti mobilního operátora – to může evokovat nějaké složité a nákladné zařízení. Nemusí tomu tak ale být. Například GSM klíč (nebo také GSM relé) iQGSM R1 od TFE Elektronika je docela jednoduchá malá krabička o rozměrech zhruba 6×7 centimetrů a s cenou něco málo nad 1000 Kč. Koupit si tento GSM klíč / spínač můžete i po internetu v obchodě TFE.cz/iQGSM.eu.

Relé pracuje se SIM kartou (15x25mm), kterou je zapotřebí pořídit klasickou cestou od mobilního operátora. Zajímavou nabídku má třeba odorik.cz a nebo kaktus.cz, u kterého je minimální dobití pouze 50 Kč/1 rok. GSM relé a je vybaveno anténou pro příjem GSM signálu na frekvencích, které vysílají čeští mobilní operátoři. Seznam frekvencí je tento: 850 / 900 / 1800 a 1900 MHz. Relé sepne na dobu 1 sekundy až 24 hodin (což je nastavitelné) jakmile zaznamená příchozí hovor z vašeho telefonního čísla a nebo jiných 5 dalších definovaných čísel. Zařízení je vybaveno úsporným mikroprocesorem a ochranou proti přepětí i proti příliš vysokému proudu. Mezi toto GSM zařízení připojené k napájecímu zdroji (10-30V) je možné vložit pojistku určenou pro elektrický proud 1A. Provozní teplota je -20 °C až +50 °C přičemž zařízení není vodotěsné a proto je potřeba ho ve venkovních podmínkách ochránit před deštěm. Dvě svorky jsou určeny pro napájení (nehraje roli polarita) a druhé dvě svorky jsou pro kabely relé, které se připojí do obvodu spínače elektrického zařízení, které chceme na dálku zapnout. Délka vodičů by měla být pod 3 metry. Schéma a příklady zapojení je znázorněno v tomto PDF dokumentu, který najdete na stránce produktu iQGSM-R1.

- spínání pouhým prozvoněním SIMkarty umístěné v zařízení
- vlastní SIM karta (výběr operátora a tarifu je na zákazníkovi)
- nastavitelné spínání na 1 sekundu – 24 hodin

Dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu je díky iQGSM-R1 cenově dostupné prakticky každému. GSM klíče / relé se používají často k dálkovému otevírání bran, dveří, rolet, markýz. Použití najdou i na zahradě pro spínání vodních čerpadel závlahy a třeba i osvětlení.

Aktualizace: Červenec 14, 2017 at 6:11 pm

Napsat komentář

*


Type The Blue Captcha Characters Below.